Bu yazımızda da, dijital pazarlama serüvenine Growth Hacking ile devam ediyoruz. Daha çok dijital pazarlama etrafında şekillenen ancak geleneksel pazarlamaya da fayda sağlayacak bu çalışmanın ne olduğunu birlikte öğrenelim.

Growth Hacking nedir

Bu kavram bir bütün olsada ikiye ayırıp ayrı ayrı tanımlamak gerekir.  “Growth” kelimesi “büyümek” anlamına gelir. Yeni başlattığımız internet projemizin, büyüyüp gelişebilmesi için gerekli tüm analizlerin ve ölçümlerin yapılıp, değerlendirilmesini ve bu doğrultuda yol alınmasını ifade eder. “Hacking” kelimesi aklınıza “Hackerlar” dolayısıyla kötü şeyler getirmesin. Aslında buradaki anlamı proje için oluşturduğunuz bütçenin, tekniklerin ve zamanın en doğru şekilde kullanılıp, fayda sağlanmasını ifade etmesidir. Growth Hacking olarak birleştirildiğinde farklı bir anlam taşır. Growth Hacking: yapılan işin başarılı olup olmayacağını,  başarılı olması için yapılması gereken tüm test, analiz ve ölçümleri verimli bir şekilde kullanmayı, değerlendirmeyi anlatır. Kısaca dijital pazarlama uzmanın yaptıklarını içerir ve onların yaptıklarından daha fazlasını kapsar. Daha net bir ifade ile Growth Hacking ürün belirlemenin ve bunu belirlerken kullanılan veri ve teknikleri, bunların analizlerini, akabinde ise pazarlanmasını ifade eder.

Growth Hacking neden önemlidir

Özellikle bilişim dünyasında bir ihtiyacı karşılamak, olmayan bir şeyi yapmak istiyorsanız. Bunun başarılı olup olmayacağını kestiremiyorsanız, muhakkak, Growth Hacking çalışması yapmanız gerekir. Başka bir ifade ile fizibilite, etüt çalışması gibi düşünebilirsiniz. Üstelik sadece ilk kez yapılacak bir iş için değil, kuracağınız herhangi bir internet sitesi, özellikle e-ticaret  alanında muhakkak kullanmanız gerekir.  Bu çalışma sayesinde zaman, emek ve maliyetten kazanç sağlarsınız. Dijital pazarlamanın, geleneksel pazarlamadan zor olduğu, başarısız örneklerin, başarılı örneklerden fazla olduğu şu vakitte bu çalışma ile kalıcı olmak, piyasada söz sahibi olmak çok daha kolaydır. Planlı ve düzenli bir çalışmanın sizi öngörü sahibi yapacağı gibi ticari hayatınız için hayati sıvı olacaktır.

Growth Hacking veri analizi yaparak pazarlama stratejinizi doğru oluşturmanızı sağlarken öte yandan büyümenizi sağlar. Aynı zamanda ürününüzü müşteri deneyimine uygun geliştirmenizi sağlayabilir ve üretim noktasında başarılı olmanıza yardımcı olur. Bu çalışma tekniği dijital dünya için geliştirilmiş olsa da aslında geleneksel iş hayatında gayet verimli, faydalı sonuçlara vesile olması mümkündür. Örneğin; Koton giyim firması kullanıcıların sitedeki hareketlerine göre üretim gamını ayarlaması ile yüksek oranda kar ettiklerini ifade etmiştir. Bu örnek bize sitemize gelen müşterilerimizin hareketlerini analiz ederek, üretim stratejimizi nasıl belirleyeceğimizi gösterir.

Growth Hacking tekniği iyi öğrendiğimizde umut ediyorum ki daha pek çok alanda, kendisinden fayda sağlayacağız. Şunu da eklemek gerekir ki bu Growth Hacking teknikleri uygulayanların firmalarını ileriye taşıyacaklarını, önemsemeyenlerin ise geride kalacağını bilmeniz gerekir. Bu klasik söylemenden sonra bir yararını daha belirtelim ki Growth Hacking sayesinde bir bilgi bankanız olacak ki bu size arge, inovasyon yapma noktasında katkı sağlar. Şirketiniz sürekli öğrenen, öğreten, değişen, gelişen, kazanan kalıcı saygıdeğer bir yapıya ulaşır.  Bu teknikleri ben nasıl uygularım diye düşünmeyin, yola çıkmadan muhakkak ekibinizde bir Growth Hacking bulundurun. Çoktan yola çıktıysanız da hemen ekibinize bu kıymetli arkadaşlardan birini dahil ediniz. Zira bu kolayca öğrenilip, uygulanacak bir iş olmayıp, alanında uzmanlık ister.

Anlamış olduğunuz üzere ürün geliştirip, pazarlamak istiyorsanız, diğer yandan da veri toplayıp bunları kullanmak istiyorsanız, Growth Hacking uygulamanız gerekir. Bunu yaparken de az zaman, az emek ve düşük maliyet sayesinde firmanıza her yönden kazanç sağlarsınız.

Growth Hacking nasıl yapılır

Öncelikle adım adım takip edebileceğiniz bir planınız olmalıdır. Bu planın içerisinde mutlaka yer alması gereken bazı çalışmalar vardır. Bu çalışmalar şunlardır.

 • Seo / sem çalışması, sosyal medya çalışması
 • Google araçlarının kullanılması
 • Diğer ölçüm araçları
 • E-posta çalışmaları
 • Kampanyalar
 • İçerik yönetimi

Bunların hepsi yapacağınız çalışmanın birer parçası olmalı ve düzenli bir şekilde belli aralıklarla, Growth Hacking çalışmasını yapmalısınız.  Bu yöntem ve araçları  kullanarak hedef kitlenizi tespit edip, tanıyarak büyümenin, çalışmanın 5 aşaması vardır.

 1. Adım: Müşteri kazanmak. Kazandığınız müşterinin sizinle etkileşim halinde olmasını sağlamalısınız. Bu noktada, hangi çalışmadan etkileşimli müşteri kazandığınızı tespit etmek önemlidir. Böylece bütçeden ve zamandan kazanırsınız.
 2. Adım: Etkileşim!  Çeşitli çalışmalarla, sitenize gelen kullanıcıları nasıl aktif edebiliriz. Sitemize üye olunması, soru sorulması, yazılarımızın okunması, videoların izlenmesi, fotoğraflarımın beğenilmesi, paylaşım yapılması, tavsiye edilmemiz, sitemize katkı sağlanması, kullanıcılarımızın aktif olduklarını gösterir niteliklerdir.
 3. Adım: Müşteri sadakati sağlamak. Sitemize gelip aktif olan kullanıcılarımızın bize olan bağlılıkları devam ettirmemiz gerekir. Bunun ilk yolu müşterilerin dikkatini çekecek mailler göndermek, kampanyalar düzenlemektir.
 4. Adım: Tavsiye edilme. İnsanlar sizi hem kullanıp hem de tavsiye ediyorlar ise doğru yoldasınız demektir.  Burada müşterilerinize, yeni müşteriler getirmesi mukabilinde ödül dağıtabilirsiniz.
 5. Adım: Gelir elde etmek. Tüm bu çalışmalar sonunda elbette ki kazanç sağlamak. Ancak tüm çabanız para kazanmak üzere olmasın, kaliteli bir iş, marka olmakta da büyük kazançtır. Ki bu projenizi, firmanızı kalıcı kılar. Growth Hacking çalışmasının asıl amacı da para kazanmak olmamalı ve kalıcı, güvenilir bir marka olmanız daha önemli bir başarıdır.

Bahsettiğimiz bu adımlar Growth Hacking için geçerlidir. Yani büyüme planıyla alakalı adımlardır.Okumak için vakit ayırdığınız için teşekkürlerimi sunarım. Değerli yorum ve eleştirilerinizi aşağıya bırakmanızı rica ederim.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Araç çubuğuna atla