Bazen sadece daha iyi bir fare kapanı yapmak milyonlar kazanmak için gereken her şeydir.

İnsanlara başarılı bir iş kurmak için neler gerektiğini sorun ve pek çoğu size en önemli faktörün özgün bir fikir bulmak olduğunu söyleyecektir. Bu yazımızda, birilerinin kitlesel bir tüketici problemini çözen, daha önce hiç görülmemiş ve bu düşünceyi büyük ölçekli karlı bir işletme haline getiren fikirleri anlatacağız.

Birçok özgün fikir birçok yenilikçi için işe yaradı, ama gerçek şu ki, büyük ölçüde başarılı bir iş kurmak için gerçekten “özgün” bir fikre ihtiyacınız yok. Sadece şu beş örneğe bakın:

Google: Google, en çok kullanılan çevrimiçi arama motorudur ve uzun yıllar boyunca, birçok insanın yanlışlıkla ana sayfasında ilk arama motoru olduğu olmuştur. Gerçekte, arama motorları internet kadar eskidir ve bazıları – Ask Jeeves (şimdi Ask.com olarak bilinir) dahil olmak üzere, Google’ın bile ortaya çıkmasından yıllar önce büyük kullanıcı tabanları ile faaliyete geçmiştir.

Google, arama yapanlara daha iyi, daha alakalı sonuçlar sağlayan ve kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarma fikrini ölçeklendiren bir mimari oluşturarak, mevcut bir fikri alıp daha iyi hale getirdiği için başarılı oldu. İlk arama motoru değildi en iyisiydi.

Facebook: Six Degrees’i hatırlıyor musun? Six Degrees hesabın var mı? Ya Netlog Şüpheliyim. Ama bahse girerim, bildiğiniz herkesin bir Facebook hesabı vardır ve daha önce bir MySpace hesabınız olabilir. Facebook, gezegendeki en büyük teknoloji şirketlerinden biridir ve kesinlikle en büyük sosyal medya platformudur.

Ancak interneti diğer insanlarla bağlantı kurma fikrinin kaynağı Mark Zuckerberg değildi. Aslında, dünyanın ilk “sosyal medya” sitesi, 1996’da başlatılan Six Degrees olarak kabul edildi. Sorun, yeterli derecede insanın internet erişimi (veya çevrimiçi olarak başkalarıyla bağlantı kurma ilgisi) elde etmeden önce Six Degrees başlatıldı. Ve bu onun çöküşüydü.

Pepsi: Coke ve Pepsi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki büyük meşrubat ismidir ve çoğu kişi Pepsi’nin Coke için bir meydan okuma olarak geldiğini fark etmiştir. Bu, 1970’lerde reklamlarda “Cola Wars” olarak geçmiştir.

Gerçekte, her iki marka da 1800’lerin sonuna kadar uzanır; Coke ilk önce geldi ve Pepsi icat edilmeden önce yılda bir milyon galon satıyordu. Yine de kendi başına tutabilen kaliteli bir alternatifti. Bugün 100 milyar dolardan fazla değeri olan bir şirket oldu.

FreshDirect:  Amerika’da bugün FreshDirect ilk ve en uygun maliyetli market teslimat hizmetlerinden biri olarak başarı kazanıyor. Ancak, bu fikri denemeye çalışan ilk şirket değildi. Bu onur, 2001’de iflas etmeden önce, 1998’de çevrimiçi market alışverişi ve teslimatını başlatmaya çalışan yanlış yönlendirmeli bir giriş olan Webvan’a ait.

Six Degrees gibi, bu web sitesi de uygun bir kullanıcı tabanına sahip olmadan çok erken başladı. Altyapıya çok fazla yatırım yaptı ve ayakta kalmak için ihtiyaç duyduğu geliri alamadı.

Amazon: Amazon, dotcom patlamasından çıkan ilk e-ticaret sitesi değildi. Aslında, Boo.com, eToys.com ve Eve.com gibi yüzlerce çevrimiçi satıcı vardı, bunların her biri perakende odaklı bir alanda uzmanlaştı. En iyi fikir, niş müşterilere bir ve sadece bir bölgeye hizmet vermek gibiydi.

Bu arada Amazon, herkesin istediği her şeyi satın alabileceği bir all-in-one çevrimiçi alışveriş deneyimi yaratarak tüm bu mevcut fikirleri tek seferde kullanarak farklı bir rotaya gitti. Ve hepimiz bu hikayenin mutlu sonunu biliyoruz.

Kendinizi rekabetten ayırt etmeniz gerektiği doğrudur, ancak bunu yapmak için gerçekten orijinal bir şey bulmak zorunda değilsiniz. Diğer birçok seçenek var:

-Bir fikrin geliştirilmesi. Daha iyi bir iş kurabilir ve mevcut bir fikri daha iyi, daha erişilebilir, daha hızlı veya daha verimli hale getirerek ya da bunlardan daha fazlasını yaparak iyileştirebilirsiniz.

-Fikirleri birleştirmek. Amazon rotasına gidebilir ve çoklu iş fikirlerini tek bir merkezi plan içinde birleştirebilirsiniz.

-Bir alternatif sunmak. Daha önce hiç olmadığı yerde rekabeti ekleyerek, ana ürün ve hizmetlere bir alternatif de sunabilirsiniz.

-Doğru zamanlama. Bazen işler, zamanlarının ilerisinde olduğundan başarısız olurlar. Genel pazar için zamanlamayı geliştirirseniz, başkalarının düştüğü yerde başarılı olabilirsiniz.

-Etkili bir şekilde pazarlama. Zayıf marka veya mevcut olmayan pazarlama kampanyalarına sahip iyi şirketler patlamaya eğilimlidir. Aynı fikirle, daha iyi bir marka oluşturabilirseniz, başkalarının orijinal vizyonundan kazanabilirsiniz.

Umarım, bu örnekler sizi başarıya götürecek mükemmel bir orijinal fikre ihtiyacınız olmadığını düşünür. Bunun yerine, tek ihtiyacınız olan şey iyi bir iş modeli ve kendinizi rakiplerinizden ayırt etmenin bir yoludur.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Araç çubuğuna atla