Bir iş kurmanın en büyük kısmı disiplinli hareket edilecek bir plana sahip olmaktır. Bir başlangıcın parçası olmak her zaman çekici değildir ve bu süreçte çok çalışmanız gerekmektedir.

Eric Ries, The Lean Startup adlı kitabında bu noktayı söyle dile getiriyor: “Başlangıç başarısı, iyi genlerin bir sonucu ya da doğru zamanda doğru yerde olmanın bir sonucu değildir. Başlangıç başarısı doğru süreci izleyerek öğrenilebilir, öğretilebilir. ”

Yeni girişimciler tarafından sık sık yapılan hatalardan kaçınmak, bu sürecin bir parçasıdır. İşte yeni bir işe başladığınızda kaçınmanız gereken 7 hata:

  1. Yeterince para harcayamamak ve ya çok fazla para harcamak

Yeni bir girişimci olarak paranın en büyük endişelerinizden biri olması muhtemeldir. Yeni bir işe başlamadan önce nakit akışının sıfır olması muhtemeldir, bu nedenle para kazanmak ve kazandığınız parayı korumak genellikle her şeyden öncelikli olacaktır.

Yeni girişimciler arasında görmeye eğilimli olduğum iki zihniyet var: Ya “Para kazanmak için çok para harcamak” ya da “İyi bir nakit akışı elde edene kadar olabildiği kadar az para harcamak.”

Bu tutumların ikisinde de aşırıya kaçmak zararlı olabilir. Başlangıçta paranızı akıllıca harcayın, ancak iyi insanlara ve kaliteli ürünlere yatırım yapmaktan korkmayın. Bu tutum, uzun vadede sizin için iyi olacaktır.

  1. Doğrudan rakipleriniz olmadığını düşünmek

Yeni bir ürün ya da iş dünyasındaki heyecan, çoğu zaman yeni girişimcilere doğrudan rakibi olmadığını düşünmelerine ya da ürünlerinin rakiplerininkinden çok daha iyi olduklarını düşünmelerine yol açabilir.

Gerçekte, doğrudan rakiplerin olmaması son derece nadirdir. Tamamen yeni bir ürün icat etmedikçe, nişinizde pazar payına sahip biri olacak. Bu şirketlerin neler olduğunu ve işletmenizi nasıl ayırt edebileceğinizi öğrenmek için gereken özeni göstermeniz gerekir.

  1. Maliyete dayalı işe alım kararları vermek

Sermaye kısıtlı olduğunda çalışanların maliyetini kısmak cazip gelir. Yüksek ücretlerle iyi elemanlar çalıştırmanın uzun vadede işinize katkısı olacaktır, bunun maliyeti sizi korkutabilir.

Düşük maliyetli çalışanların deneyimsiz, vasıfsız ve güvenilir olmama olasılığı fazladır. Bu yüzden çalışanlarınızı özenle seçin. Tabi ki ilk başta yüksek ücretler ödemeden kaçınacaksınız ama ucuza kaçayım derken işinizin kalitesini de düşürmeyin.

  1. Ulaşılabilir hedeflerin belirlenmemesi

Yeni girişimciler “büyük fikirleri” ne çok odaklanmış olabilirler, sağlam bir plan olmadan çalışırlar. Ama gerçek şu ki başarılı olmak için gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirlemelisiniz.

Kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin ve spesifik olduklarından emin olun. Sadece “Bu yıl 1 milyon dolar kazanmak istiyorum” demeyin. Makul bir hedef belirleyin ve daha sonra ulaşmak için hangi adımları uygulamanız gerektiğini belirleyin.

  1. Pazarlamayı düşünmemek

Bir işe başladığınız zaman devamının çorap söküğü gibi geleceğini düşünmek deneyimsiz girişimciler arasında yaygın bir inançtır. Çünkü onlar ürünlerinin çok devrimci olduklarını düşünüyorlar ve herkesin ona hayran kalıp kulaktan kulağa yayacağına çok inanıyorlar.

Aslında yapılacak yatırımların büyük çoğunluğunun pazarlama alanında olması gerek. Bunlar SEO, içerik pazarlama ve ücretli reklamlar olabilir. Rakiplerinizin pazarlama için ayırdığı bütçeyi nereye ayırdığına bakın ve daha farklı neler yapabileceğinizi düşünün.

  1. Çok küçük kar marjlarına sahip olmak

Sağlıklı bir kar marjına sahip olmak, başarınız için kritik öneme sahip olacaktır. Şimdi çok düşük ayarlanması, gelecekte sizin için hayatı zorlaştıracaktır.

Üretim ve işletim maliyetinize bir göz atın ve ne kadar esnekliğin olduğunu belirleyin. Gerektiğinde bu maliyetleri azaltabiliyor musunuz buna bakın. Aksi takdirde, bu maliyetleri karşılamak için şimdiden daha yüksek kar marjı seçin.

  1. İlk sıraya ürünlerinizi, son sıraya insanları koymak

Ürününüzü oluştururken ve iş modelinizi belirlerken, müşteri odaklı bir zihniyetinizin olması çok önemlidir. Yine de birçok yeni girişimci, uzun vadede satın alacak memnun, sadık müşterilere sahip, sürdürülebilir bir iş sahibi olmanın anahtarını unutarak para kazanma konusuna odaklanıyor.

Yeni bir girişimci olmak kolay değildir ve hatalar, bu sürecin kaçınılmaz bir parçası olacaktır. Ama bu, fikirlerinizi gerçekleştirmeyi denememeniz gerektiği anlamına gelmez!

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Araç çubuğuna atla