Zengin olmak ve milyoner olmak bir tabu konusudur. 30 yaşına kadar bunu başarmak bir fantezi gibi görünüyor.

Fakat bunu ulaşması güç bir şey olarak düşünmemelisiniz. Bunu başaran birçok insan var.

İşte size, 30’a yaşına varana kadar bir milyoner olacağınızı garanti edecek 10 adım.

Parayı takip et

Günümüzün ekonomik ortamında birden milyoner statüsüne giremezsiniz. İlk adım, gelirinizi artışlarla artırmaya ve bunu tekrarlamaya odaklanmaktır. Geliriniz ilk başlarda düşük olabilir fakat bunu sürekli arttırmaya çalışın, parayı takip etmeye başlayın. Gelirinizi yavaş yavaş arttırmak kolay kontrol etmenizi ve fırsatları görmenizi kolaylaştırır.

Gösteriş yapma

İlk lüks arabanızı almak ya da gösterişli kıyafetler almak için acele etmeyin. Sağlam yatırımlarınız ve iş yerlerinizden iyi gelir elde etmeden lükse harcama yapmak yerine işinize para harcayın. Daha fazlasını kazanmak için gösterişten önce iş yapmak gerekir, zaten çok fazla kazandığınızda gösteriş yapma ihtiyacınız bile olmayacak.

Paranızı biriktirmiş olmak için değil yatırım yapmak içi biriktirin

Para biriktirmenin tek nedeni, yatırım yapmaktır. Paranızı güvenli yerlerde saklayın. Bu paraları asla bir şey için kullanmayın, acil bir durum için bile. Bu, sizin parayı takip etmenizi ve gelirinizi artırmanızı sağlayacaktır.

Ödeyemeyeceğiniz borçlardan kaçının

Para kazanıp ödeyemeyeceğiniz borcu asla kullanmamanızı kural haline getirin. Bir araba için para ödünç aldım çünkü gelirimi artırabileceğimi biliyordum. Zengin insanlar yatırımlardan yararlanmak ve nakit akışlarını artırmak için borç kullanırlar. Zavallı insanlar, zengin insanları zengin gösteren şeyler satın almak için borç kullanırlar.

Paraya kıskan bir sevgili gibi davranın

Milyonlarca insan finansal özgürlük istiyor, ancak buna her şeyden öncelik verenlerin milyonları var. Zengin olmak ve zengin kalmak için ona öncelik vermeniz gerekecek. Para kıskanç bir sevgili gibidir. Eğer sen onu görmezden gelirsen, ona daha çok değer veren birisi için seni bırakacak.

Para uyumaz

Para saatler, programlar veya tatiller hakkında bilgi sahibi değildi. Para harika iş ahlakı olan insanları sever. Bir milyoner diyor ki “26 yaşımdayken bir perakendecideydim ve çalıştığım dükkan saat 7’de kapanırdı. Çoğu zaman beni orada akşam saat 10 – 11’de ekstra satış yapmak için bulabilirdiniz. Asla en zeki ya da en şanslı kişi olmaya çalışmayın, herkesten farklı olmaya çalışın.”

 

Fakirlik bahane değildir

Fakirlik berbat birşey. Yoksul olman tüm imkanlarını yok etmez. Bill Gates şöyle demiş, “Eğer yoksul olarak doğarsan, bu senin hatan değil. Ama eğer fakir ölürsen, bu senin hatan.”

Milyoner bir akıl hocan olsun

Çoğumuz orta sınıf veya yoksul yetiştirildik ve bizi o grubun sınırlarında ve fikirlerinde tuttular. Kendin için zengin birisini bul ve onu araştır. Çoğu zengin insan bilgisini aktarmada son derece cömerttir.

Para bir kaldıraç gibidir

Yatırım, milyoner olmak için kutsal bir şeydir ve yatırımlarınızdan daha fazla para kazanmanız gerekir. Fazla paranız yoksa büyük yatırımlar yapamazsınız, fakat bir yerden başlamanız gerekir. Bir iş için para koyup o parayı ne kadar sürede çıkartırım diye düşünmek yerine, elinizdeki parayı en kısa sürede ne kadar katlarım diye düşünün. Paranız sizin için çalışmalı ve ağır yüklerinizi sizin için üstlenmelidir.

1 milyon doları değil 10 milyon doları hedefle

Yaptığınız en büyük finansal hata, yeterince büyük düşünmemenizdir. Bir milyondan fazlasını düşünmenizi öneririm. Bu gezegende para sıkıntısı yok, sadece yeterince büyük düşünen insan eksik.

Bu 10 adımı uygulamak zengin yapacak. Finansal hayallerinizin, açgözlülük olduğunu öne süren insanlardan uzak durun. Zengin olmak için çabuk yollardan kaçının, kesinlikle ahlaklı olun, asla pes etmeyin ve bir kez yükseldiğinizde, başkalarının da oraya ulaşmasına yardımcı olun.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Araç çubuğuna atla